Main | Cum spargi parole la netlog si yahoo! - Forum | Registration | Login
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum » Timp Liber » Diverse » Cum spargi parole la netlog si yahoo! (Invata cum sa spargi parole la yahoo cu ajutorul netlogului)
Cum spargi parole la netlog si yahoo!
BudalahDate: Saturday, 2009-09-05, 4:04:24 PM | Message # 1
Owner
Group: Administrator
Messages: 49
Awards: 1
Reputation: 100
Status: Offline
Scriu acest articol, deoarece acum vreo luna si jumatate am descoperit o prostie facuta de baietii de la netlog. Prostia lor consta in faptul ca in cookie-ul salvat pe calculatorul utilizatorului se afla parola hashuita in format md5. Puteau si ei sa salveze un id de sesiune ceva si era mult mai sigur.(la urma urmei, daca cineva va pune mana pe id-ul sesiunii nu va putea face altceva decat sa se joace putin cu contul, dar nu si sa afle parola. Nu ca daca am avea hash-ul am putea afla direct parola, dar in ziua de astazi exista o multime de dictionare de parole md5) Ceea ce am descoperit a fost deajuns sa ma duca cu gandul la idiotii din ziua de astazi care isi lasa contul deschis tot timpul si in plus mai au si unitatea de disc C pusa la share pentru Strong DC, DC++, ApexDC++ etc. Si uite asa m-am gandit ca ar fi bine sa caut putin pe Strong DC daca exista ceva fisiere spre download cu numele de netlog. Fisierul trebuia sa aiba marimea mai mica de 3kb si sa aiba formatare cam ca urmatoarea.Nume fisier:vicky@netlog[1].txt Marimea: 811 bytes
Fisierul trebuie sa contina o linie gen : "login_ro
User-%7C%7C-8d70d8ab2768f232ebe874175065ead3"

User - Userul de la ro.netlog.com
-%7C%7C- - Separator intre user si parola
8d70d8ab2768f232ebe874175065ead3 - parola hashuita in format md5

Nu este obligatoriu ca fisierul sa fie formatat astfel, dar trebuie sa contina un rand asemanator cu cel ingrosat de mai sus.Dupa ce am facut rost de hash-ul md5 al contului respectiv(tin sa precizez ca pe acel rand se afla si parola si username-ul. Ele sunt despartite prin “-%7C%7C-”, iar username-ul este primul) putem sa intram pe situl md5.rednoize.com(este unul dintre cele mai bune, dar mai sunt si altele) si sa dam acolo search pentru hash-ul nostru. Daca avem parola se pare ca deja avem acces la contul de netlog al persoanei respective. Bun… Acum ne logam pe contul de netlog al persoanei si luam de acolo adresa de email(daca este de yahoo). Intram pe yahoomail si dam un sign in cu parola cu care am intrat si la netlog. Daca intra intra daca nu nu.

As vrea sa ascultati cateva sfaturi de la mine.
1. Sa aveti un antivirus+firewall bun.
2. Aveti grija cine sta si ce face la calculatorul vostru.
3. Nu aveti increderea in programele primite de pe internet.
4. Nu intrati pe site-uri dubioase sau daca aveti nevoie vericati-le.
5. Atenție la tentativele de phising.
6. Încercați să folosiți un browser(+addon) cu protecție la XSS. Firefox + NoScript e o combinatie perfecta.
7. Nu dati share la partia C: !
Daca respectati aceste reguli sigur vor scădea foarte mult șansele ca parola dumneavoastră de la yahoo să fie descoperita.

Cine reuseste sa sparga un cont il rog sa lase un reply la acest topic !


Toată lumea vrea să meargă în Rai, dar nimeni nu vrea să moară.
 
Forum » Timp Liber » Diverse » Cum spargi parole la netlog si yahoo! (Invata cum sa spargi parole la yahoo cu ajutorul netlogului)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Statusuri & Avatare | Zeroo | Filme Noi Gratis | Cauta Stiri Online | Director Web | TopRank.ro | Games free | Siteuri | Biorezonanta | Link-ul tau aici! | Link-ul tau aici! |
Copyright Budalah © 2024

Smarty Web Director publicitate online, web design si promovare pe internet Promote your business! Web Top Gratuit Top Xchange Top-Director - Director Linkuri Pagina indexata de motorul de cautare Romanesc LinkPro - Director Web Top-Director - Director Linkuri